Beste techneuten, Gisteren ben ik met mijn Ford Focus WF0SXXGCDSAS21344 met veel motorstoringen naar onze skibestemming in Châtel in Frankrijk gereden. Soms kon ik wel 200km rijden, maar meestal stopte de motor na enkele tientallen kilometers, soms zelfs na een paar honderd meter. Onderweg heb ik verschillende dingen geprobeerd om zo weinig mogelijk storing te krijgen: - rustig optrekken - gaspedaal langzaam variëren - toerental beperken - koppel beperken tot de helft (door het dieselverbruik per 100km te beperken tot de helft van het normale maximum per versnelling). Dit leek het interval tussen de storingen te vergroten. Verder hielp een stop van een minuut of 10 om langer door te kunnen. Een koudere omgeving leek meer storingen op te leveren. Jullie begrijpen dat het een nogal moeizame rit was en dat ik graag een oplossing zou willen hebben voor de terugreis naar Nederland aanstaande zaterdag 10-1. Dit mag een tijdelijke oplossing zijn. Met een Bluetooth OBD2-dongel kon ik de volgende foutmeldingen uitlezen en wissen: P0030 (steeds aanwezig): problem with the heater control circuit for the upstream oxygen (O2) sensor, specifically Bank 1, Sensor 1 P0490: Exhaust Gas Recirculation (EGR) "A" Control Circuit High P042F: Exhaust Gas Recirculation (EGR) Control Circuit A is stuck closed P2290: Injector Control Pressure (ICP) Too Low P0087: Fuel Rail/System Pressure Too Low. De eerste fout was eerst de enige. Daarom dacht ik dat het probleem verholpen zou kunnen worden door vervanging van de lambdasonde. Na het loshalen van stekker hiervan bleven de fouten tijdens het rijden van enkele honderden kilometers echter precies gelijk. Daarom denk ik dat het probleem mogelijk meer te maken heeft met het roetfilter en de EGR. Waarom de meldingen over te lage brandstofdruk erbij zijn gekomen begrijp ik niet. Kan iemand dat verklaren? Ik meende tijdens het rijden wel net voor het optreden van de storingen een verandering in het geluid van de injectoren te horen. Waar die normaal vrolijk en enthousiast wat stuiterend tikken, werd het geluid zwakker. Waarschijnlijk is er dus wel degelijk sprake van een ineens lagere druk. Ik ben van plan thuis de EGR en het roetfilter uit te schakelen. (Het roetfilter functioneert al niet goed meer.) De lambdasonde is dan ook niet meer nodig. Welke dingen kan ik doen om een redelijk normale terugreis te bereiken?
Toevoeging, symptomen bij storing: Koppel beperkt tot ongeveer de helft van normaal (6,5l/100km tegen 13 maximaal normaal in de 5e versnelling). Daarmee is op een vlakke weg nog een snelheid van 130 soms 140km/u te bereiken. Na verloop van tijd rode i boven het display en groot 'motorstoring' op het display zelf. Soms kon ik meer dan honderd kilometer met beperkt koppel rijden voor de storing werd gemeld. Enige tijd na de rode storingsmelding valt de motor volledig uit. Soms is dit vrijwel direct na de storingsmelding maar eerder kon er nog zo'n tien kilometer gereden worden. Na een volledige stop met contact uit was de motor weer te starten.
Mijn eerste vermoeden is dat je een storing hebt die door de tellerunit veroorzaakt wordt. Bij de mk2 is dit vaak een probleem. Je kunt dus proberen om de soldeerpunten van de grote connector (tellerunit] opnieuw te solderen.
Hartelijk dank Tigershark voor je bericht. Bedoel je met teller-unit het deel van het dashboard met de metertjes voor snelheid, toerental, brandstof, etc.? En de bedoel je een connector op een printplaat? Door het vochtige en koude weer van de laatste tijd neig ik er nu ook naar te denken dat de storing iets met slecht contact te maken heeft.
De EGR-klep is idd ook iets om in de gaten ge gaan houden. Toch denk ik niet dat daar echt een probleem mee is. Ik hanteer normaal altijd een rijstijl van optrekken met vol vermogen en verder rustig rijden om de EGR-klep regelmatig over z'n hele bereik te laten bewegen en vastzitten te voorkomen. Door de motorstoringen was zaterdag vol vermogen rijden niet mogelijk en heb ik lang met relatief laag vermogen en weinig beweging van de EGR-klep gereden. Misschien heeft dit met de meldingen over de EGR-klep te maken. Tijdens korte testritjes hier in Frankrijk heb ik nog wat beter naar de DTC codes kunnen kijken op het moment van ontstaan. Hierbij kwam ik tot de conclusie dat de motor vrij direct uitviel na fout P0087, te lage brandstofdruk. Toen ik dit met een garage-eigenaar in de buurt overlegde bood hij aan het brandstoffilter te vervangen. Dat is vandaag gebeurd en de auto reed tijdens de proefrit vanmiddag helemaal perfect en met maximaal vermogen. Alleen fout P0030 blijft staan, maar die lijkt geen invloed te hebben op het functioneren. We gaan er vanuit dat we morgen weer goed rijdend terug kunnen naar Nederland. Mochten er nog wel problemen naar boven komen dan zal ik ze hier melden. Iedereen hartelijk dank voor het meedenken.
Tja, een vervuild brandstoffilter zorgt er ook voor dat je geen vermogen krijgt de motor moet wel wat te drinken krijgen als er gewerkt moet worden. tijdig filters vervangen voorkomt dergelijke problemen er zit niet voor niets een onderhoudsinterval op de dieselfilters